سفارش طراحی

برای سفارش طراحی لباس یا طراحی اختصاصی، لطفا سفارش خود را از یک هفته قبل هماهنگ کنید.

 

اطلاعات تماس
info@hastifashion.com ایران - تهران
ما را دنبال کنید

پوشش مردان انگلیس در دوره گوتیک

پوشش مردان انگلیس در دوره گوتیک

 

  • سرپوش: یکی از نشانه‌های دیگر طبقات بالاتر سرپوشهای بسیار تجمل گرایانه بود که در ابتدا استفاده از باشلق های دنباله دار و لیری پایپ و استفاده از کلاه های نمدی بلند و چاپرون ها بعدا رایج میشود، که میتوانست شامل سیم، پارچه های آویزان تزئینات دیگر باشد.

  • بالاپوش: پوشش مردان طبقات متوسط و بالاتر عبارت بود از یک سارکوت – بیلاد – کت هاردی- پورپوان و هوپ لند

این لباس ها قالبا باشكوه ‌بودند که بستگی به ثروت فرد داشتند و ممکن بود آسترهایی از جنس خز و یا ابریشم داشته باشند که با طرح های دقیق تزیین میشندند به دلیل هزینه ی پارچه طبقات کارگر به ندرت میتوانستند این لباس هارا بپوشند.

 

*دانشجوی کارشناسی طراحی لباس

 

لباس های زیر عبارت بودند از یک تونیک داخلی (به فرانسوی چاینیز) یا پیراهنی با آستین های بلند و تنگ با بندیلک هایی نخی.

پیراهن ، braies , و chausses و دبلت از دیگر پوشاکی بودند که توسط مردان مورد استفاده قرار میگرفتند.

 

مردان روی لباس زیر و هوز تونیک دیگری میپوشدند که تا زانو یا ساق پا میرسید و در کمر با یک کمربند بسته میشد بیلاد های چسبان که از پشم یا ابریشم بودند آستین هایی داشتند که در مچ ها به اندازه کافی عریض بریده شده بودند مردان بیلاد هایی میپوشیدند که جلو و عقب آنها در کمر یا دو طرف آنها باز بود لباس های مد جدید پوشاک کوتاه و چسبانی بودند که برای بالاتنه به کار میرفتند و زیر تونیک پوشیده میشدند.

 همچنین دبلت ها که از ۲ لایه پارچه نخی بودند.

در طی این دوره ، هوز بلند تر و چسبان تر شد و به بالای زانو رسید و این حرکتی بود که طبقات متوسط و بالاتر آن را شروع کردند.

پیش از  این، این لباس ها شل تر بودند و با دراور هایی پوشیده میشدند که دامنه طول آنها از زانو تا ساق پا بود نوع جدید از هوز با دراور هایی پوشیده میشدند که تا زانو یا بالاتر میرسید.

وضعیت اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی در طی قرون وسطی برخوردار بود و این مسئله خود را در مد نشان داد برای مثال عموما این برداشت وجود داشت که تونالیته های سرخابی نظیر قرمز و ارغوانی رنگ های مهمی در قفسه ی لباس خاندان سلطنتی بودند به طور خاص تر این رنگ ها برای شاهان و شاهزادگان کنار گذاشته شدند که نشان دهنده ی تجمل و ثروت بود قوانین پوشش در قرون وسطی یا قوانین پوشاک تصویب شدند تا به انتخاب های مردم در زمینه پوشاک در طی آن دوران نظم دهند.

 

سارکت بی آستین در این دوره معرفی شد برای محافظت از پوست بدن در برابر خورشید در جریان جنگ های صلیبی این سارکت در سده ی بعد از آن به پوشاکی تبدیل شد که غیر نظامیان در سطحی بسیار وسیع از آن استفاده میکردند کلوک های مستطیلی و دایره ای را بر روی تونیک میپوشیدند. این لباس ها بر‌روی شانه راست یا بر روی سینه بسته میشدند.

  • پاپوش: پاپوش های دوخته شده به نام chausses یا هوز که به صورت تکه های جداگانه برای هر پا دوخته میشد قالبا با تونیک میپوشدند.

 

پاپوش های مردان انگلیسی در این دوره نیم بوت هایی دارای نوک های بسیار تیز و یا بوت های چرمی به رنگ قرمز و قهوه ای بوده است.


 

اکسسوری ها: در طول قرن ۱۳-۱۴ چاپرون به یک کلاه پیچیده و شیک تبدیل شد که توسط ثروتمندان مورد استفاده قرار میگرفت . کمربندها در تمام دوران در ناحیه‌ی زیر کمر قرار میگرفت و کاربرد استفاده از آن برای آویزان کردن کیسه ی پول و یا جای قرارگیری شمشیر مورد استفاده بود.

 

 

  • طراحی لباس های برگرفته از این سبک:

 

طراحان و برندهای شناخته شده اکثرا دیده نگاهی به این سبک و الهام از عناصر گوتیک در لباس داشته اند در گوتیک نوین (مدرن شده سبک گوتیک) طیف گسترده رنگ ها به چشم نمیخورد بلکه از پارچه های تیره به خصوص سیاه در کنار جگری و رنگ هایی با درجه شفافیت های پایین و کدر استفاده میکنند.

 

 

 

  • نتیجه گیری: به طور کلی هدف اصلی از لباس در این دوره جدا کردن طبقات مختلف از یک دیگر بوده است به طور مثال طبقه‌ی کارگران قانونی داشتند که طبق آن نمیتوانستد بیش از ۵/۲ یارد پارچه در لباس های کوتاه و ۵/۳ یارد پارچه در لباس های بلند استفاده کنند در حالی که طبقه ی اشراف عموما لباس هایی فراخ و عریض استفاده میکردنند که به مقدار زیادی پارچه احتیاج داشت، پس هدف اصلی از تنوع لباس در اقشار مختلف مردم همانند نظامیان، روحانیون، کارگران و …جدا سازی طبقه های متوسط رو به بالا و اشراف از مردم عادی بوده است.

 

 

                                                                                                      پایان

 

ارسال نظر